Tovább a fő tartalomra

Az RHFT biztonságnövelő program beruházásai

2020. október 30, péntek

A befejezéshez közelít a Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló biztonságnövelő intézkedéseihez kapcsoló infrastrukturális fejlesztések első üteme. Az időjárás elleni védelmet biztosító könnyűszerkezetes csarnok, valamint a belső tér megfelelő elszeparálásáért felelős konténment már elkészültek, illetve a sugárvédelmi ellenőrző rendszer bővítési munkái is megkezdődtek.

A Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló (RHFT) Magyarország legrégebb óta üzemelő radioaktívhulladék-tárolója. A Püspökszilágy és Kisnémedi közötti dombtetőn elhelyezkedő tároló rendelkezik föld alatti és föld feletti tárolóterekkel, amelyekben a hulladékok zárt acélkonténerekben, 200 literes acélhordókban vagy kisebb aktivitású hulladékok esetén műanyag zsákokban (az RHK Kft. megalakulása előtti szabályozásnak megfelelően) kerültek elhelyezésre. Továbbá mind a külső, mind a belső területeken kialakítottak földbe süllyesztett tárolócsöveket, amelyekben a közepes aktivitású sugárforrásokat helyezték el. A telephelyen lévő kapacitás nagy részét biztosító föld alatti tárolók szabad befogadó térfogata nagyrészt kimerült, de a jövőben keletkező hulladékok elhelyezéséhez továbbra is biztosítani kell a szükséges tárolóterületet, ezért indokolt a meglévő tárolókapacitás egy részének felszabadítása. Az RHK Kft. egy átfogó biztonsági értékelést követően megállapította, hogy a hulladékok visszatermelése, valamint a hosszú felezési idejű izotópokat tartalmazó radioaktívhulladék-csomagok és sugárforrások szétválogatása, valamint újracsomagolása megvalósítható. Így nem csak tárolóhely szabadul fel a fióktelepen, de a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (jelenlegi üzemeltető) megalakulása előtt idekerült hulladék is a mai kor követelményeinek megfelelő csomagolást kap.

A biztonságnövelő intézkedések kapcsán az első előkészítő fázisban a szakemberek végrehajtottak egy demó projektet, amely során 4 darab medencét termeltek ki az 1. medencesor területén. A demó projekt igazolta a hulladékkitermelési és újra csomagolási tevékenységek végrehajthatóságát és a kapacitás felszabadítás megvalósíthatóságát, amely után sor kerülhetett egy nagyobb léptékű létesítmény tervezésére, amely alkalmas a medencék megfelelő szeparálására a hulladék kitermelés során.

A projekt második fázisának célja egy olyan létesítmény létrehozása volt, amely egy részről megóvja a medencesort (amelyben a munka folyik) az időjárás, elsősorban a csapadékvíz okozta terheléstől, továbbá egy olyan térrész kialakítása, amelyben megfelelően szeparálva folytathatók a hulladék kitermelési folyamatok. Az 1. medencesor hosszú távú csapadékvíz elleni védelmét egy megfelelő vastagságú földtakarás látta el, így ennek eltávolítása után a teljes medencesor fölé egy könnyűszerkezetes csarnoképületet alakítottak ki mind a 24 medence fölé. Az új épület 85 méter hosszan és 20 méter szélességben fedi le a medenceterületet, így megfelelően védett, és szabad közlekedési területet biztosítva a hulladékok kitermeléséhez és mozgatásához. Az új csarnoképület 5,5 méteres szabad belső magassága elegendő teret biztosít egy légtömör mozgatható építmény, úgynevezett konténment elhelyezéséhez, amelynek belső terében fogják folytatni a kitermelési tevékenységeket. A konténment mozgatható kivitelű és egyszerre 4 medence egyidejű lefedését biztosítja, így 6 db átállásból biztosítható az 1. medencesor lefedése.


A konténment célja egy megfelelően szeparált belső tér kialakítása a hulladék kitermelési folyamatokhoz. A konténmentbe a be- és kilépést zsilip konténerek biztosítják, a megfelelő belső légállapotot egy konténmenten kívül elhelyezett kompakt légkezelő egység és konténment belső terében elhelyezett nagy hatékonyságú szűrő berendezés támogatja. A hulladékot a kamrákból egy a konténment belső födémére függesztett daru segítségével termelik ki, amely a megfelelő sugárvédelmi távolság biztosításához távirányítóval kiegészítve került beépítésre.

A pályázati folyamatok lezárása után a tényleges kivitelezési tevékenységek 2017 végén kezdődtek meg és 2019 végén kerültek befejezésre. Az épület, a konténment és a hozzá kapcsolódó külső közművek nettó bekerülési értéke megközelítette a 835 millió Ft-ot. A kivitelezési tevékenységek során elkészült épület és a hozzá kapcsolódó konténment, valamint a technológiai berendezések használatára az Országos Atomenergia Hivatal határozatában adott ki használatbavételi engedélyt 2020 márciusában.

A biztonságnövelő beruházással kapcsolatban 2020 elején elindultak a konténmentben kialakuló radiológiai állapotok monitorozását és a kibocsátás ellenőrzési feladatokat ellátó úgynevezett sugárvédelmi ellenőrző rendszer, röviden SER bővítési munkái is. A SER rendszer bővítése után a korábbiakban elkészült konténment alkalmas lesz a kitermelési folyamatok megkezdésére, mivel a beépített berendezések biztosítják a munkát végző dolgozók megfelelő sugárvédelmét, a szigorú kibocsátási értékeknk való megfelelést, ezáltal a környezet védelmét. A berendezések által mért értékek megjelennek a központi épületben elhelyezett képernyőn is, valamint folyamatos naplózásra is kerülnek, amellyel bármikor visszaellenőrizhető a konténmentben lévő radiológiai állapot.

Az eddig elvégzett feladatok alapján kijelenthető, hogy a beruházási tevékenységek a közép és hosszú távú tervben szereplő feladatok szerint haladnak, így nemcsak most, hanem a közeljövőben is biztosítva lesz a telephelyre beszállított hulladékok biztonságos elhelyezése.