Tovább a fő tartalomra

Akik a bizalmat ellenőrzésekkel építik – lakossági ellenőrök

2020. június 15, hétfõ

Általánosan elfogadott nézet, hogy a radioaktív hulladékok kezelésével, tárolásával kapcsolatos szakmai munka csak nagyfokú társadalmi elfogadottság mellett végezhető igazán eredményesen. Ennek biztosítására az e feladatot hazánkban ellátó RHK Kft. megalakulásától kezdve szorosan együttműködik a fióktelepeinek, illetve a nyugat-mecseki kutatás környezetében alakult ellenőrzési és információs célú önkormányzati társulásokkal. A négy társulás tájékoztató és ellenőrző tevékenységében, a társadalmi bizalom elősegítésében fontos szerepe van a lakossági ellenőrző csoportoknak.  Munkájukról, terveikről a csoportok vezetőit kérdeztük.

Bagdy Lászó, a bátaapáti Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló (NRHT) térségében tevékenykedő Társadalmi Ellenőrző Tájékoztató Társulás (TETT) Lakossági Ellenőrző Csoportjának tavaly ősszel megbízott vezetője.
A Paksi Atomerőműben dolgozott 1986-tól, ahol 1993-tól nyugdíjazásáig a radioaktív-hulladék kezelési osztály vezetője volt. Később az RHK Kft. tájékoztatási főmunkatársaként folyamatosan részt vett az NRHT telephely-kutatásokkal és építéssel kapcsolatos kommunikációjában is. A paksi atomerőmű Helios-díjasa.

– Mivel elődöm lemondott, az önkormányzati választások után újjáalakult társulás új elnöke engem kért fel, hogy átmeneti időre vállaljam el a csoport irányítását. Évek óta a szakmai segítőjük vagyok, így ez nem okozott gondot, hiszen a tizennyolc lakossági ellenőr között egy új tag van, akit szintén évek óta jól ismerek. Ez egy nagyon jól összeszokott csapat, szívesen dolgozom velük. Évente két hivatalos találkozónk szokott lenni, és általában 6-7 alkalommal végzünk telephelyi ellenőrzéseket, de vannak közös szakmai programok is.
Legutoljára a Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tárolót (RHFT) tekintettük meg, mely Püspökszilágy és Kisnémedi települések határában található. Most több tevékenységünk is szünetel a koronavírus járvány miatt. Április 3-án lett volna a sugárvédelmi-sugáregészségügyi továbbképzésünk és az új tag felkészítése, de a járvány-helyzet miatt el kellett halasztani. Igaz, most a beszállítások is szünetelnek, de mire megindulnak, az új ellenőrnek is készen kell állnia. Remélhetőleg a második féléves terveinket már meg tudjuk valósítani. Elsőként a paksi atomerőműbe megyünk majd, hogy megnézzük az ott készülő kompakt hulladékcsomagokat és azok technológiai elkészítését – a kettes föld alatti tárolókamrától kezdve új hulladékelhelyezési mechanizmust vezetnek be a szakemberek  az atomerőmű kis és közepes aktivitású hulladékainak végleges elhelyezésére, mely részleteit tanulmányoznunk kell.  Az első tárolókamrát megtöltő betonkonténereket jól ismeri a csoport, hiszen sokat mértünk is ezek közül. Tervben van még idén egy szlovákiai tanulmányút, a Mohi Atomerőmű melletti felszíni kis és közepes aktivitású radioaktívhulladék-tárolóba.  Persze a szokásos évzáró találkozónkat is szeretnénk majd megtartani. 
 

Papp Gizella, a Nyugat-Mecseki Társadalmi Információs Ellenőrzési és Településfejlesztési Önkormányzati Társulás (NYMTIT) Ellenőrző Bizottságának elnöke.
Közigazgatási és közgazdasági végzettséggel rendelkezik, több mint 20 éves munkakapcsolatban van az NYMTIT-tel. 2000-től 2012-ig a Cserkúti körjegyzőség pénzügyi vezetője, majd 2013. április 1-től a Bicsérdi Közös Önkormányzati Hivatal Bodai Kirendeltség jogi osztályvezetője és kirendeltségvezető. Az NYMTIT-ből 3 önkormányzat (Boda, Cserdi-Dinnyeberki) hatósági feladatait látja el. Bár Pécsről jár Bodára dolgozni, büszke rá, hogy ismerik és bizalommal fordulnak hozzá a térség lakosai. Igyekszik mindig és mindenkinek segíteni.

– Bár a mi térségünkben még hosszú ideig csupán kutatási tevékenység folyik, melynek célja a nagy aktivitású radioaktívhulladék-tároló alkalmasságának szakmai igazolása, a társadalmi kontroll és a tájékoztatás nálunk is fontos az érintett településeken. Ezért folyamatosan figyelemmel kísérjük a munkálatokat. Rendszeresen járunk ki a kutatási területre, és méréseket is végzünk. A szakemberekkel nagyon jó az együttműködés. Az ellenőrző csoportunk négy fős, két új tag került be, az egyik alapító tagunk nyugdíjba ment. A másik tagunk a választások előtt lemondott családi okok miatt. Az új tagunk felkészítése év elején megtörtént. Februárban voltunk háttérsugárzás-mérésen is, Kővágószőlős, Bakonya, továbbá Hetvehely határában. A munkánkról nem csak képviselő-testületi üléseken, közmeghallgatásokon számolunk be, de nyugdíjas és ifjúsági klubokba, általános iskolákba is elmegyünk, ha igény van rá, valamint nemegyszer e-mailben is kapunk érdeklődő kérdéseket a kutatás fejleményeiről. A járvány miatt most sok mindenre nincs lehetőség, például a márciusra tervezett személyes beszámolónk is elmaradt a tavalyi évről. A társulási ülést, és a szokásos havi összejöveteleinket sem tudtuk megtartani. Bízom benne, hogy a munkatervünkben május-júniusra betervezett sugárzásmérésekre azért sor kerülhet már, és a kővágószőlősi Zsongorkő Baráti Körrel közösen telephely-látogatást is tervezünk az NRHT-ba vagy az RHFT-be, az RHK Kft. valamelyik telephelyére. Nagyon várjuk a társulás nagyrendezvényét, az őszi Tájoló Napot is, ahol az Ellenőrző Bizottság kiveszi részét az előkészítési munkákban, illetve a lebonyolításában. Ezen a nagy létszámú rendezvényen is rendszeresen beszámolok az éves elvégzett munkákról.

Misnyovszkiné Tóth Angéla, a püspökszilágyi Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló (RHFT) környezetében működő Izotóp Tájékoztató Ellenőrző Társulás (ITET) ellenőreinek vezetője.
Óvoda-pedagógus, a kisnémedi tagóvoda vezetője. A kijárási korlátozások közepette is dolgozik, három gyermek jár most is az intézménybe, akiknek édesanyja ápolónő, illetve bolti eladó. Az ellenőrző csoport vezetését öt éve vállalta el, mivel munkájából adódóan különösen fontos számára a biztonság.

– A mi csoportunk tizenegy fős, mind a tíz község delegált egy tagot, illetve Kisnémediről rajtam kívül van még egy ellenőr. Az önkormányzati választást követően a társaságnak nagyjából a fele új lett, ezért év elején részt vettünk egy szakmai képzésen a az RHFT fióktelepen. Ezt követően végig jártuk az üzemet, láttuk a tárolócsarnokot, a forró kamrát, és az új könnyűszerkezetes csarnok belső épületét, az úgynevezett konténmentet     is, amely    az    RHFT biztonságnövelő programjához készült. Ott voltunk a daru beüzemelésén is. Az év elején egy beszállítást ellenőriztünk, márciusban lett volna következő, de az erről szóló értesítő e-mail helyett jött a vírushelyzet, és a munkánkról szóló éves beszámoló is elmaradt. Remélem, hogy a második félévben megtörténhetnek a beszállítások lakossági ellenőrzései, melyeket az új tagok részvételével tervezünk. Bízom benne, hogy lehetőség nyílik arra is, hogy egy forró-kamrában végzett műveletsort is élőben láthassunk.  Ezt szerintem rajtam kívül, aki régóta vagyok ellenőr, nem sokan látták. Végezetül pedig szeretnénk szakmai utat szervezni Bátaapátiba, az NRHT-ba. Mindezek azért fontosak, mert a mi tapasztalatainkat a radioaktív hulladékok kezelésének, tárolásának biztonságosságáról különböző fórumokon elég sok itt élővel tudjuk megosztani.

Fülöp János, a paksi Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójának (KKÁT) környezetében élőket képviselő Társadalmi Ellenőrző, Információs és Településfejlesztési Társulás (TEIT) ellenőreinek vezetője.
Huszonkét évig dolgozott a Paksi Atomerőműben, az atomerőművi berendezések sugármentesítésével foglalkozott. Büszke rá, hogy öt évig részt vett az erőmű építésében is. Tizenöt éve Fadd polgármestere, öt éve pedig a lakossági ellenőrző csoport vezetője.

– Az előző önkormányzati választások után lettem a tizenkét fős lakossági ellenőrző csoport vezetője. Most októberben a tagoknak több mint fele kicserélődött, és azt kértem polgármestertársaimtól, hogy vélemény-vezéreket delegáljanak a csapatba. Igaz, hogy a mi térségünkben sokan dolgoznak a Paksi Atomerőműben, és így elég jól informáltak a települések lakosai, de itt – az atomerőmű, a KKÁT és a Paks II. miatti érintettég okán – a tájékoztatásban különösen szükség van a hiteles, széles kapcsolatrendszerrel rendelkező emberekre. Sajnos, az ellenőri feladatok ellátásához szükséges felkészülés most a veszélyhelyzet miatt késedelmet szenved. Amint lehetséges, az új bizottsági tagokkal együtt, szakemberek vezetésével egy napos képzésen veszünk majd részt mind a Paksi Atomerőműben, mind a KKÁT-ban. Ez a régieknek a tudás felfrissítését, az újaknak a sugárvédelmi vizsga megszerzését eredményezi majd, amely ahhoz szükséges, hogy az atomerőmű munkaterületeire beléphessünk, vagy a KKÁT-ban ellenőrzéseket végezhessünk. Mivel dolgoztam az erőműben, tudom, mi az, ami egy ellenőr számára fontos-érdekes. Ezért kezdeményeztem például a Paksi Atomerőmű Karbantartó és Gyakorló Központjának látogatását, ahol mindazt meg lehet nézni, ami egy működő atomreaktorba beépítve nem látható. Erre a második félévben kerül majd sor. Ugyanígy fontos lesz, hogy méréseket végezzünk az erőmű vízminta-vételi helyein a Duna-víz hőmérsékletére, illetve a szellőzőrendszer légkibocsátására vonatkozóan. De két ellenőrzést tervezünk még idén a KKÁT-ban is. Az ellenőrző csoport tagjai között a társadalom szinte minden szegmenséből találunk képviselőket, így az erőmű és a KKÁT biztonságosságát illető tapasztalatainkat széles körben – és persze baráti beszélgetéseken is – meg tudjuk osztani.