Tovább a fő tartalomra

Folyik a harmadik föld alatti kamra technológiai kiépítése az NRHT-ban

2020. június 15, hétfõ

Hosszas előkészítést, tervezést követően Társaságunk vállalkozási szerződést kötött a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló (NRHT) bővítési munkáira. A sikeres közbeszerzési eljárás, a 2019. június 11-én megkötött vállalkozási szerződés tárgya az NRHT telephely felszín alatti térségében még 2015-2016-ban kihajtott I-K3 kamrában, kompakt hulladékcsomagok tárolására alkalmas vasbeton medence, kiszolgáló megközelítő utak és a betárolást kiszolgáló technológiai rendszerek bővítése.

Bár az I-K3 kamrában betervezett „vasbeton medence” elnevezésében megegyezik az I-K2 kamrában kialakított radiológiai műszaki gátrendszerrel, ettől függetlenül azonban szerkezetileg mégis más rétegrendű, kivitelezési technológiájú. Az I-K2 kamránál alkalmazott műszaki megoldást az RHK Kft. elsősorban a korábbi műszaki gátrendszer kivitelezése során szerzett tapasztalatok, másodsorban a kamrák vágatbiztosításainak eltérő bányászati kialakítása – a kamrák között meglévő geometriai különbségek (az I-K3 kamra hosszabb és keresztmetszetében nagyobb, mint az I-K2) – miatt módosította.

Az I-K3 kamrába kialakítandó műszaki gátrendszer tervezésekor kiemelt figyelem és odafigyelés összpontosult arra, hogy az egyes szerkezeti rétegekben keletkező repedések kialakulásának kockázata minimális legyen. Ennek érdekében a vágatbiztosított kőzet (vágattalp) felületi egyenetlenségeit íves kiegyenlítő betonnal és két rétegben, a korábbi kamrától eltérően kisebb táblaméretekkel rendelkező aljzatbetonnal készítettük elő a radiológiai gátrendszer vasalt beton szerkezetei részére. Konzekvens és a korábbinál műszakilag még megbízhatóbb megoldás alkalmazására került sor az aljzatbeton táblák munkahézagainak réskitöltésére, injektálására is. A műszaki gátrendszerben keletkező repedések elkerülése érdekében a korábbinál kisebb szakaszokban került megtervezésre a vasalt alaplemez és oldalfalak kialakítása. Az oldalfalak esetében, továbbá az I-K2 kamrában alkalmazott, több rétegű falszerkezet helyett (külön ütemben készülő oldalfali felületkiegyenlítés és teherhordó vasbeton fal) a medence oldalfala egy rétegben, méretezett betonacél szereléssel készül.

A műszaki gátrendszerben a tervezési fázisban végrehajtott változtatások ugyan megnövelik az egyes szerkezeti rétegek technológiai időszükségletét, azonban összességében tovább növelik a radiológiai gátrendszer hosszú távú biztonságát.

Jelenleg teljes készültség alatt van a vágatkiegyenlítést szolgáló íves felületkiegyenlítő beton és két rétegű aljzatbeton. Elkészült a végfali tömedékelés vasbeton szerkezete és megkezdődött a vasalt alaplemez kivitelezése.