Nukleáris körkép az Európai Unióban – Szlovákia
2020. szeptember 05, szombatTársaságunk cikksorozatot indít, amelyben az Európai Unió országainak nukleáris iparát és radioaktívhulladék-kezelését vesszük sorra. Az első részben Szlovákiát mutatjuk be.
A Szlovák Köztársaság körülbelül 49 000 négyzetkilométeren terül el, lakossága körülbelül 5 400 000 fő. Két működő atomerőművük négy blokkja (a paksi reaktorokkal megegyező típusúak) az elektromos energiaellátás több mint felét biztosítja az országban. Mint minden felelős államnak, így Szlovákiának is, a nukleáris ipar alkalmazása során keletkező radioaktív hulladék kezelését, tárolását, végleges elhelyezését meg kell oldania. E cél megvalósítása érdekében a Nukleáris és Leszerelési Társaság – Jadrová a vyraďovaciaspoločnosť (JAVYS) – 5 különböző telephelyet, programot tart fenn. A Szlovák Köztársaság Nukleáris Szabályozó Hatósága felelős egyaránt az atomerőművek és a hulladéktárolók, feldolgozóüzemek felügyeletéért, akárcsak hazánkban az Országos Atomenergia Hivatal.
A JAVYS az atomerőművek, nukleáris létesítmények leszereléséért, (a leszereléséhez kapcsolódó adminisztratív és műszaki tevékenységet, a szükséges pénzügyi eszközök biztosítását is beleértve), az intézményi és más radioaktív hulladék, valamint a kiégett üzemanyag szállításáért és kezeléséért is felelős – beleértve a végleges elhelyezést egy mélységi geológiai tárolóban. Kereskedelmi tevékenységet is folytat: 2013 óta sikeres szereplő a nemzetközi nukleáris szolgáltatások piacán, felhasználva a folyamatban lévő A-1 és V-1 atomerőművek leszerelése, valamint a radioaktív hulladék és a kiégett nukleáris fűtőelemek kezelése során szerzett tapasztalatokat.
Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója:
A nukleáris üzemanyagciklus lezárásának két módját különböztetjük meg. Nyílt ciklus esetén a kiégett üzemanyag további feldolgozás nélkül, közvetlenül kerül radioaktívhulladék-tárolóba végleges elhelyezésre. Zárt ciklus esetén a kiégett üzemanyagot reprocesszálják, tehát az energiatermelésre még felhasználható összetevőket kivonják és a visszamaradó radioaktív hulladékot helyezik el végleges tárolóban. A gyakorlatban Szlovákiában és hazánkban is ugyanazt az elvet követik: a kiégett fűtőelemeket átmeneti tárolóban helyezik el legalább 50 évre (ez a lépés mind két megoldás esetén szükséges), majd a későbbiekben döntenek, hogy a közvetlen elhelyezést vagy a feldolgozást alkalmazzák. Hazánkban a referencia-forgatókönyv a közvetlen elhelyezéssel számol.
Szlovákiában, mint Magyarországon is, a kiégett fűtőelemeket legalább 3 évig az atomerőműben tárolják pihentető-medencében, majd átszállítják azokat az átmeneti tárolóba. A jelentős különbség a két nemzet átmeneti tárolója között, hogy míg a szlovák megoldás nedves típusú tárolást alkalmaz – a fűtőelemek konténerekbe kerülnek, amelyek ioncserélt víz árnyékoló rétege alatt helyezkednek el, így megoldva a maradék hő elvezetését is – addig a magyar megoldás száraz típusú tárolás mellett tette le a voksát, a természetes kéményhatás elvén valósítjuk meg a hőelvezetést.
A szomszédaink létesítményének maximális tervezett kapacitása 14 112 kiégett fűtőelem. A jövőben szükségessé válik a tároló bővítése, melyet két lépésben terveznek megvalósítani: elsőként 10 100, később további 8 500 kiégett fűtőelem számára. Ez a kapacitás már elég lesz az ország kiégett fűtőelemeinek tárolására, beleértve a még épülő atomerőművek szükségleteit is. A JAVYS javaslata szerint a bővítés szerkezetileg kapcsolódna a jelenlegi épülethez, azonban a nedves tárolás helyett már száraz típusú, föld alatti vasbeton tárolómodulokba helyezett, hermetikus tartályokat terveznek alkalmazni. Az üzemanyag-ciklus lezárása folyamán végül mindenképpen szükség lesz mélységi geológiai tárolóra, mely megoldásán Szlovákia is dolgozik 1996 óta a nemzetközi ajánlásokat követve.
A JAVYS a radioaktívhulladék-feldolgozás folyamatát két különböző telephelyen, míg az RHK Kft. csak az intézményi hulladékok számára fenntartott Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tárolóban végzi. A bohunici Radioaktívhulladék-kezelő Központban az atomerőművek leszereléséből és üzemeltetéséből származó folyékony és szilárd hulladékokat, az intézményi hulladékokat, valamint a további kereskedelmi szolgáltatások nyújtásából származó radioaktív hulladékokat kezelik és dolgozzák fel. A nukleáris létesítmény többek között az alábbi folyamatoknak ad helyet: hulladékválogatás, -tömörítés, -égetés, -szilárdítás és térfogatcsökkentés. A folyamatok végeredménye cement-keveréket is tartalmazó fémszálas vasbeton konténer, melyekben 200 literes hordók vannak. A konténerek végleges tárolása a mohi Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolóban történik.
A mohi Folyékony Radioaktív Hulladék Végső Feldolgozásának Létesítménye elsősorban a mohi atomerőmű üzemelése során keletkező folyékony radioaktív hulladék feldolgozására szolgál. A nukleáris létesítmény célja radioaktív koncentrátumok, telített abszorbensek vagy iszap feldolgozása, létrehozva egy bitumen mátrixot, amelyet ezután 200 l-es hordóba helyeznek. Ezt követően a hordókat hetesével szálerősítésű tartályokba helyezik, melyeket cementtel töltenek fel. Mindezek mellett a létesítményben lehetőség van a bohunicei és mohi atomerőműben keletkező szilárd radioaktív hulladék kezelésére is, amelyet a szilárdított hulladékkal együtt végül a Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolóba szállítanak.
A Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló felszíni létesítmény, amelynek célja az atomerőmű működéséből és leszereléséből, az intézményekből, laboratóriumokból, illetve az egész Szlovák Köztársaságból származó szilárd és szilárdított kis és közepes aktivitású radioaktív hulladék végleges tárolása. (Magyarországon jelenleg a kis és közepes aktivitású hulladékot – attól függően, hogy atomerőműből, vagy egyéb intézményből származik – más-más telephelyen tároljuk. Az atomerőművi hulladék felszín alatti tárolóba, az intézményi hulladék felszínközeli tárolóba kerül.) A kis aktivitású radioaktív hulladékot többnyire cementbe vagy bitumenbe szilárdítva fémszálas vasbeton konténerben (1.7×1.7×17 m) szállítják a telephelyre. A telephelyre beérkező konténereket áthelyezik az acél-vasbeton medencékbe (18×6×5.5 m). A tároló teljes kapacitása 10 800 konténer, össztérfogata 33 480 köbméter.
A Radioaktív Hulladékok Átmeneti Tárolójában szilárd vagy szilárdított radioaktív hulladékot tárolnak addig, amíg a Javys cég valamelyik telephelyére nem kerül további feldolgozásra. Továbbá, a leszerelés alatt álló nukleáris létesítményekből különböző technológiákkal szilárdított formába alakított hulladékot addig tárolják, amíg nem kerülhet végleges elhelyezésre. Ezenkívül olyan szilárd hulladékot is tárolnak itt, amely esetében azt várják, hogy az aktivitása olyan szintre csökkenjen, hogy felszabadítható legyen. A telephely egy csarnokból, kiegészítő üzemekből, melléképületből áll. A létesítmény teljes kapacitása 13 ezer köbméter. A szilárd radioaktív hulladékokat vasbeton konténerekben, konténerekben és hordókban tárolják a telephelyen.