Föld alatti kutatólaboratórium építésébe kezdett Kína
2021. október 08, péntekA nagy aktivitású és hosszú élettartamú radioaktív hulladék, valamint a kiégett fűtőelemek biztonságos, végleges elhelyezésére a nemzetközileg elfogadott megoldás a megfelelő kőzetben – több száz méter mélységben – kialakított, mélységi geológiai tároló létesítése.
Több mint három évtizedes kutatást követően Kína megkezdte első föld alatti kutatólaboratóriumának építését a Góbi sivatagban. Céljuk, hogy megállapítsák a terület alkalmasságát a nagy aktivitású radioaktív hulladék és a kiégett fűtőelemek geológiai elhelyezésére. Ez utóbbi igen nagy mennyiséget jelent, hiszen 51 üzemelő atomerőmű elhasznált üzemanyagáról van szó. A tudósok a laboratórium segítségével jellemzik és értékelik a helyszínen található kőzetek geológiai, hidrológiai, geokémiai és műszaki jellemzőit.
Kína 1985 óta dolgozik egy nagy aktivitású radioaktívhulladék-tároló létesítésére alkalmas helyszín kijelölésén. 1999 óta a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) is támogatja ezeket az erőfeszítéseket. A labor építéséért a Beijing Research Institute of Uranium Geology (BRIUG) – Pekingi Urángeológiai Kutatóintézet – felel, amelynek alelnöke, Liang Chen úgy fogalmazott: „a nagy aktivitású radioaktív hulladék biztonságos végleges elhelyezése a kínai nukleáris ipar fenntartható fejlődésének egyik kritikus feladata”.
Az országban a nagy aktivitású hulladék végleges elhelyezésének stratégiája 3 szakaszból áll, amelyből az első, a lehetséges helyszínek előzetes kiválasztása, 2020-ban befejeződött. A második szakaszban 2021-2050 között – a kutatólaboratórium építését követően – a föld alatti helyszíni vizsgálatok következnek. Végezetül – amennyiben a második szakasz eredményei alátámasztják a helyszín alkalmasságát – 2041-2050 között épülhet meg a tároló létesítmény.
A NAÜ támogatásának részeként egy olyan technikai együttműködési program valósult meg 2021 elején, amely során 35 kínai és 11 nemzetközi szakértő 6 hetes online megbeszélések keretében iránymutatásokat és ajánlásokat fogalmazott meg a föld alatti kutatólaboratórium tervezéséhez. – Egy föld alatti kutatólaboratórium megépítése előrelépési lehetőséget jelent a mélységi geológiai tárolók tudományos és műszaki fejlesztéséhez, így a különböző országok fenntartható energiapolitikájának alapvető eleme – emelte ki Stefan Joerg Mayer, a NAÜ Végleges Elhelyezéssel Foglalkozó Csoportjának vezetője. Mint fogalmazott: „a járvány okozta nehézségek ellenére is olyan innovatív, online megbeszélést tudtunk tervezni, szervezni és lefolytatni, amely szakértői segítséget biztosít Kínának egy ilyen új, kutatást és fejlesztést szolgáló létesítmény építésében”.
A 14 interaktív, online megbeszélés során a szakértők áttekintették és értékelték a kutatólaboratórium építésének tervét, valamint a tervezett tároló létesítmény biztonsági jelentésének fejlesztésére és a tevékenységgel érintett felek bevonására szolgáló előkészületeket. – A BRIUG-nak az volt a kérése, hogy a NAÜ biztosítson szakmai támogatást a befogadó kőzettest jellemzéséhez és a tudományos kutatásokhoz, még a föld alatti labor építésének megkezdése előtt – mondta Petra Salame, a NAÜ programmenedzsere. – A szakértői megbeszélések megszervezésével innovatív módon egy tapasztalt szakértőkből álló csoportot hoztunk össze, akik a kínai partnereink által javasolt témák széles körével foglalkoztak. – Mélyrehatóan megvitattuk a különböző tematikus témák közötti összefüggéseket a tároló tervezésétől a radioaktív hulladék kezeléséig, és az ezekből származó követelményeket a jelenleg vizsgált telephely jellemzőivel kapcsolatban – erről már Piet Zuidema tájékoztatott, a felülvizsgálatban résztvevő, nemzetközi szinten jegyzett svájci szakértő.
A tárgyalt sokféle témakör eredményeként ajánlásokat fogalmaztak meg az építéssel kapcsolatban, emellett az építkezés során végrehajtandó kutatási-fejlesztési feladatok tervezéséhez is útmutatást adtak. – Ez az online szakértői megbeszélés nagyon időszerű volt, mivel a földalatti laboratórium építése idén nyáron megkezdődött, így elengedhetetlen támogatást nyújtott a munkánkhoz – zárta gondolatait Liang Chen.
Forrás: NAÜ