Tovább a fő tartalomra

A véleményekre építenek (ITET közvélemény-kutatás)

2021. december 28, kedd

A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK Kft.) megbízásából készített közvélemény-kutatáshoz 1 000 fő személyes megkérdezésével gyűjtött adatokat a Kutatópont Kft. a Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló (RHFT) térségében.

– Az RHK Kft. tájékoztatási tevékenységének célja, hogy megteremtse a társadalmi elfogadottságot a Társaság feladatai iránt. Ehhez elengedhetetlen az, hogy tudjuk, a munkánkkal érintett települések lakosai mit gondolnak rólunk, hogyan viszonyulnak hozzánk. A közvélemény-kutatások lehetőséget teremtenek arra, hogy statisztikailag is rögzítsük az emberek attittüdjét, annak változásait az évek folyamán, így a későbbiekben az ő véleményükre építhetjük fel kommunikációs stratégiánkat – elemezte a módszert Honti Gabriella, az RHK Kft. kommunikációs osztályvezetője.

A szeptemberben zajló lekérdezés során 20 perces kérdőívet válaszoltak meg a résztvevők. A célcsoportot az Izotóp Tájékoztató Ellenőrző Társulás (ITET) tagtelepüléseinek (Galgagyörk, Kisnémedi, Őrbottyán, Penc, Püspökhatvan, Püspökszilágy, Rád, Vácduka, Váchartyán és Váckisújfalu) azon lakosai alkották, akik betöltötték a 18. életévüket.

A tároló ismertsége és működésének elfogadottsága 74% feletti, amely adatok emelkedtek a legutolsó 2018-as felméréshez képest. Ugyan kedvezőbb mutatók születtek a tároló biztonságosságának megítélésének szempontjából is, de még mindig a megkérdezettek kb. 10 %-a úgy gondolja, hogy nem biztonságos a tároló üzemelése. – Bár úgy tartja a fáma, hogy vannak, akiket képtelenség meggyőzni valamiről, ennek ellenére az a célunk, hogy még tovább csökkentsük a kétkedők számát. Amíg csak egy embert találunk, aki inkább negatív érzelmekkel rendelkezik tevékenységünk iránt, vagy ne adj isten fél, addig nekünk van feladatunk! – hangsúlyozta a kedvező eredmények ellenére az osztályvezető.

A félelmek köre nem változott, akár csak a korábbi években, most is az egészségügyi hatások, a radioaktív szivárgás kockázata miatt aggódnak a kétkedők. – Lehetősége volt a megkérdezetteknek megfogalmazni félelmeiket, gondolataikat, és természetesen, ha már megkérdeztük erről őket, akkor válaszolni is fogunk a felmerült kérdésekre. A következő lapszámokban tervezzük egy átfogó cikk megjelenését, amely körbejárja azokat a kérdésköröket, ahol a legtöbb kérdés merült fel – emelte ki Honti Gabriella. 

A lakosok fele még mindig úgy gondolja, hogy a Paksi Atomerőműből is szállítanak hulladékot a telephelyre, pedig a 90-es évek óta csak úgynevezett intézményi eredetű radioaktív hulladékot (ipari, mezőgazdasági, oktatási, kutatási és egészségügyi tevékenységek során keletkezik) tároltak el az RHFT-ben. Szintén téves a megkérdezettek egyharmadának azon állítása, miszerint nagy aktivitású hulladékot is tárolnak a telephelyen. – Látszik, hogy sokat kell még dolgoznunk azon, hogy a telephelyre kerülő hulladék származási helyével és kategóriájával kapcsolatos téves berögződéseket kigyomláljuk a lakosok körében. Azt gondolhatnánk, hogy nem olyan fontos, hogy tisztában legyenek ezekkel az ismeretekkel, de akár köze lehet ezeknek a téves információknak az esetleges elutasításhoz, félelemhez is, ezért komolyan kell kezelni őket – húzta alá a kommunikációs szakember.

A kommunikációs eszközök bővítésének kérdése is folyamatosan porondon van az RHK Kft.-nél, amely törekvés a kutatás folyamán is tetten érhető. A megkérdezettek 61 %-a hasznosnak tartaná, ha az RHK Kft. programjairól a közösségi médián keresztül is tájékozódhatna. – Az előző években nem jelent meg ennyire markánsan ez az igény, ezért nem tartottunk fent közösségi média felületeket. Azonban most azonnali reakcióként novemberben elindítottuk Facebook oldalunkat, amely az előkészített terveknek köszönhetően már egy ideje startra kész volt. Mire az olvasók kézbe kapják az újságot, már Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. néven jelen vagyunk a közösségi médiában – ismertette az azonnali intézkedést az RHK Kft. munkatársa.

A kérdőív összeállításában a profi szakemberek mellett az ITET tagtelepülések képviselői is részt vettek, így az ellenőrzési és információs célú önkormányzati társulással kapcsolatosan is számos kérdést megfogalmaztak. – Tájékoztató tevékenységünk egyik alappillérét jelentik az információs célú önkormányzati társulások, hiszen az atomtörvény biztosította lehetőséggel élve, segítségükkel is kommunikálunk a feladatainkkal érintett térségekkel. Éppen ezért magától értődő, hogy az ő munkájukkal kapcsolatban is adatokat gyűjtünk és kielemezzük azokat – zárta a gondolatait Honti Gabriella.

A kommunikációs vezető szerint olyan eredmények születtek, amelyek a nukleáris szakmában igen jónak, több esetben kiemelkedőnek számítanak. Ennek ellenére úgy gondolja még többet kell fejlődniük, mert mint fogalmazott: „Bár a tökéletességet, a 100%-ot soha nem lehet elérni, de mindig törekedni kell rá!”