Tovább a fő tartalomra

A nyitottság jegyében telt az év második fele

2021. december 03, péntek

A nyár kezdetével és a Covid-19 harmadik hullámának enyhülésével, újra a személyes kommunikációra helyezhette a hangsúlyt a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. Az alábbiakban a Társaság kiemelkedőbb tájékoztató programjait ismerhetik meg.

Nyílt Napok
Az RHK Kft. 2021-ben újra megszervezte a Radioaktív Hulladék Feldolgozó és Tároló (RHFT), valamint a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló (NRHT) nyílt napját. Előbbit az Izotóp Tájékoztató Ellenőrző Társulás (ITET) közreműködésével, míg utóbbit – a Kulturális Örökség Napjai rendezvény sorozat keretei mentén – a Társadalmi Ellenőrző Társulás segítségével (TETT).

A tavalyi, rendhagyó évnek „köszönhetően” sajnos nem tudtunk nyílt napot szervezni a telephelyen, idén viszont több időponttal is készültünk a látogatók számára – számolt be az RHFT-hez kapcsolódó eseményről Wolf Kinga kommunikációs munkatárs. – Az érdeklődő tömegeket összesen négy időpontban várta a telephely 2021. szeptember 25-én és szinte mind a négy csoportban majdnem elértük a maximális létszámot. A nyílt nap fő célja, hogy a Püspökszilágy és Kisnémedi határában üzemelő RHFT környezetében élő lakosság első kézből kapjon információkat a térségben zajló tevékenységekről.

Az érdeklődők bemehettek a tároló ellenőrzött zónájába is, ahol láthatták a tárolómedencéket és csőkutakat – ez utóbbiba kerülnek az elhasznált sugárforrások átmeneti tárolásra. Az eseményen főként a biztonságnövelő program megvalósításához elengedhetetlen könnyűszerkezetes csarnokot és a belső konténmentet tekinthették meg az érdeklődök, illetve az ehhez kapcsolódó kiegészítő tevékenységekről hallhattak információkat.

A telephelyen Hák Viktor telephelyvezető és Turza Péter sugárvédelmi vezető fogadták a látogatókat, majd ismertették a radioaktív hulladékok kezelésének eljárását, a műveletekhez használt eszközök bemutatásával. A látogatók kaptak hitelesített sugárzásmérő eszközöket és személyi dozimétert is.

Az egyórásra tervezett programok a kérdések megválaszolásával valójában kétórásra duzzadtak. – Látni és megtapasztalni – az információ szerzés ezen módjára jó lehetőséget adott a nyílt nap. A program végén mindenki megnyugvással távozhatott a telephelyről, nem csak hallhatták, de láthatták is, hogy az RHFT-ben a biztonság tényleg mindenekfelett áll – összegezte a nap legfontosabb üzenetét Wolf Kinga.

A Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozat 1999 óta 12 600 helyszínen 735 000 érdeklődőnek biztosított lehetőséget, hogy olyan helyekre is betekintést nyerjenek, ahová egyébként nincs bejárás az átlagember számára. Ebből a rendkívüli látogatószámból vesszük ki évről-évre szerény kis részünket, amikor a programhoz csatlakozva megnyitjuk a laikusok számára az NRHT föld alatti kamráit – vázolta fel a körülményeket Kern Zoltán, az RHK Kft. kommunikációs munkatársa.

Szeptember 19-én, vasárnap két csoportnak volt lehetősége megtekinteni a radioaktívhulladék-tároló látogató-központját és a 250 méter mélyen, gránitba vájt tárolókamrákat. A program részeként az NRHT-ban folyó tevékenységet bemutató rövidfilmet és érintőképernyős anyagokat ismertek meg a látogatók, méréseket végezhettek a bemutató célt szolgáló GM számlálóval, és természetesen alászálltak a mélységbe. – Mivel egyszerre csak egy, limitált számú csoportot tudunk mozgatni az ellenőrzött területen, ráadásul 2 órás a program, ezért szerényebb látogatószámmal dolgozunk egy ilyen nyílt nap alkalmával. Viszont reméljük, hogy annak a körülbelül 40 főnek, akinek belépést biztosítottunk a vágatokba rendkívüli élményt szereztünk – emelte ki Kern Zoltán.


Néhány látogató az NRHT föld alatti kamrájában, a vasbeton konténerek előtt

A kommunikációs munkatárs a számos elhangzott információ közül az újfajta tárolási koncepció nyújtotta megtakarítás jelentőségét – szám szerint körülbelül 40 milliárd forint – és az RHFT-ből az NRHT-ba történő hulladékátszállítás tervét emelte ki, hiszen jelenleg ez a két projekt a legaktuálisabb a fióktelepen.

Társulási napok, közmeghallgatások
Az atomtörvény nyújtotta lehetőségeket kihasználva az RHK Kft. az ellenőrzési és információs célú önkormányzati társulásokkal karöltve folytatja tájékoztató tevékenységét. A szakmailag pontos, hiteles információkat a Társaság, a platformokat, lehetőségeket sokszor a Társulások teremtik meg az RHK Kft. tevékenységével érintett települések lakosainak tájékoztatására.

A vírushelyzet enyhülésével mind a 4 Társulás (ITET, NYMTIT, TEIT, TETT) megszervezte éves nagy tájékoztató rendezvényét/rendezvénysorozatát, amelyeken az RHK Kft. előadásokkal, kitelepüléssel, információs kiadványokkal, gyermekprogramokkal képviselte magát. Az alsós diákok számára a még tavasszal meghirdetett plakátkészítő-pályázat nyereményeinek átadására is kiváló lehetőséget biztosítottak a rendezvények. – A lehető legszélesebb skálán próbálunk mozogni, ha információ átadásról van szó. A gyerekeknek szervezett játékos, ismeretterjesztő vetélkedőktől kezdve, az egyszerű, sátras kitelepüléseken át, a komoly szakmai előadásokig, változatosan próbálunk jelen lenni a közösségek mindennapjaiban – hangsúlyozta a sokszínűség fontosságát Honti Gabriella, az RHK Kft. kommunikációs osztályának vezetője.

A társulások évente kötelező közmeghallgatást is szerveznek, amelyre szintén meghívják a radioaktívhulladék-kezelőt, hogy beszámoljon a tevékenységének aktualitásairól, valamint az egyes tagtelepülésektől is folyamatosan meghívást kap a Társaság. – Ősszel összesen 11 közmeghallgatáson vettünk részt, amelyeken szakembereink a lakosságnak közérthető módon tartottak előadásokat a telephelyek és a kutatási program éppen folyó projektjeiről, munkálatairól – tájékoztatott az osztályvezető.

Road Show
A nyugat-mecseki kutatási terület térségében működő Társulással (NYMTIT) közösen szervezett, úgynevezett Road Show-t is lehetősége volt megtartani az RHK Kft.-nek. A tájékoztató programsorozatot hagyományosan kétévente bonyolítják le, amelynek során a nagy aktivitású kutatási programmal érintett tagtelepülések mindegyikén beszámolnak az RHK Kft. kutatási osztályának munkatársai az aktuális tevékenységről és a jövőbeni tervekről. –Mindössze 5 nap alatt sikerült több száz emberhez eljutni 11 településen. Mondhatjuk, az információ házhoz ment, hiszen a települések központi helyszínein mindenki számára adott volt a lehetőség, hogy kérdezzen a kutatások jelenlegi állásáról – értékelte a programot a kommunikációs osztályvezető.

Közvélemény-kutatások
Az RHK Kft. kétévente közvélemény-kutatásokat készíttet annak érdekében, hogy visszajelzést kapjon a lakossági attitűdökről – erre építve tudja meghatározni a Társaság, hogy milyen irányba formálja jövőbeni kommunikációját. 

Amennyire fontos a lakosság számára, hogy kielégítő mennyiségű és minőségű információ birtokában legyen tevékenységünkkel kapcsolatban, úgy nekünk is fontos, hogy visszajelzést kapjunk arról, hogyan is viszonyulnak hozzánk és munkánkhoz az egyes térségekben. Így, amint mérséklődött a vírushelyzet, megkezdődhetett a már előkészített közvélemény-kutatások lekérdezése – közölte Honti Gabriella.

A 4 társulás térségében 4 000 fő személyes megkérdezésével gyűjtött adatokat a Kutatópont Kft. a 20 perces kérdőívek összesítése mellett, az előző kutatási adatokkal való összehasonlítás szintén a vállalkozó feladatai között szerepelt. Az eredményekről részletes beszámoló az RHK Kft. következő Elektronikus Hírlevelének hasábjain várható.