Tovább a fő tartalomra

A véleményekre építenek (TEIT közvélemény-kutatás)

2021. december 07, kedd

A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK Kft.) megbízásából készített közvélemény-kutatáshoz 1 000 fő személyes megkérdezésével gyűjtött adatokat a Kutatópont Kft. a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolója (KKÁT) térségében.

– Az RHK Kft. tájékoztatási tevékenységének célja, hogy megteremtse a társadalmi elfogadottságot a Társaság feladatai iránt. Ehhez elengedhetetlen az, hogy tudjuk, a munkánkkal érintett települések lakosai mit gondolnak rólunk, hogyan viszonyulnak hozzánk. A közvélemény-kutatások lehetőséget teremtenek arra, hogy statisztikailag is rögzítsük az emberek attittüdjét, annak változásait az évek folyamán, így a későbbiekben az ő véleményükre építhetjük fel kommunikációs stratégiánkat – elemezte a módszert Honti Gabriella, az RHK Kft. kommunikációs osztályvezetője.

A szeptemberben zajló lekérdezés során 20 perces kérdőívet válaszoltak meg a résztvevők. A célcsoportot a Társadalmi Ellenőrző, Információs és Településfejlesztési Önkormányzati Társulás (TEIT) tagtelepüléseinek (Kalocsa, Paks, Tengelic, Géderlak, Gerjen, Ordas, Foktő, Dunaszentgyörgy, Dunaszentbenedek, Uszód, Fadd, Bátya, Pusztahencse, Madocsa, Györköny, Dunapataj) azon lakosai alkották, akik betöltötték a 18. életévüket.

A tároló ismertsége 65% a tevékenységével érintett lakosok körében. – Nem változott ez a szám 2018 óta, markánsan nem tudjuk növelni a KKÁT ismertségét, ami nagy valószínűséggel annak tudható be, hogy a legtöbben egyszerűen a Paksi Atomerőmű részeként kezelik – vonta le a következtetést az eredmények kapcsán Honti Gabriella.  Az elfogadottság ezzel szemben nagyban nőtt, hiszen a 94 %-os eredmény 10 %-os növekményt jelent az előző felméréshez képest. – A tároló elfogadottsága olyan kiemelkedő értéket mutat, amely nemzetközi szinten is példa értékű. Persze a tisztánlátás végett ki kell emelni azt a körülményt, hogy a Paksi Atomerőmű közel 40 éves üzemelése alatt a környék lakosai hozzászoktak a nukleáris ipar jelenlétéhez, kevesebb ellenérzést váltanak ki belőlük az iparághoz kapcsolódó beruházások, fejlesztések – árnyalta az eredményt az osztályvezető. A kommunikációs szakember fenti véleményét erősíti a jelenlegi közvélemény-kutatás is, hiszen a megkérdezettek 89 %-a támogatja a nukleáris erőművekben történő energiatermelést.

A tároló biztonságos üzemelésének kérdéskörében is javultak az eredmények, mindössze a válaszadók 7 %-a nem tartja biztonságosnak a létesítmény működését – 3 évvel ezelőtt még 10 % volt ez az érték. – Bár úgy tartja a fáma, hogy vannak, akiket képtelenség meggyőzni valamiről, ennek ellenére az a célunk, hogy még tovább csökkentsük a kétkedők számát. Amíg csak egy embert találunk, aki inkább negatív érzelmekkel rendelkezik tevékenységünk iránt, vagy ne adj isten fél, addig nekünk van feladatunk! – hangsúlyozta a kedvező eredmények ellenére az osztályvezető.

Azon kevesek, akik aggodalmukat fejezték ki a tároló működése kapcsán, a tárolás során fellépő esetleges kibocsátásokban, sugárzásban, illetve a kiégett üzemanyag-kazetták szállításában látnak kockázatot. – Lehetősége volt a megkérdezetteknek megfogalmazni félelmeiket, gondolataikat, és természetesen, ha már megkérdeztük erről őket, akkor válaszolni is fogunk a felmerült kérdésekre. A következő lapszámokban tervezzük egy átfogó cikk megjelenését, amely körbejárja azokat a kérdésköröket, ahol a legtöbb kérdés merült fel – emelte ki Honti Gabriella.

A kommunikációs eszközök bővítésének kérdése is folyamatosan porondon van az RHK Kft.-nél, amely törekvés a kutatás folyamán is tetten érhető. A térségben azonban nem mutatkozott igény arra, hogy újabb platformokon, megújult formában kapcsolódhassanak be a lakosok a tájékoztatási folyamatokba. – A jelenleg működő stratégiánk úgy tűnik elégséges a TEIT települések körében. A megkérdezetteknek kevesebb, mint fele tartana igényt például arra, hogy a közösségi médián keresztül is tájékozódhasson a KKÁT-val kapcsolatos aktualitásokról. Azonban ez az érték más, a tevékenységünkkel érintett társulások esetében sokkal magasabb volt, ezért már novemberben elindítottuk facebook oldalunkat, amelyen Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. néven vagyunk megtalálhatók – hangsúlyozta a szakember.

A kérdőív összeállításában a profi szakemberek mellett a TEIT tagtelepülések képviselői is részt vettek, így az ellenőrzési és információs célú önkormányzati társulással kapcsolatosan is számos kérdést megfogalmaztak. – Tájékoztató tevékenységünk egyik alappillérét jelentik az információs célú önkormányzati társulások, hiszen az atomtörvény biztosította lehetőséggel élve, segítségükkel is kommunikálunk a feladatainkkal érintett térségekkel. Éppen ezért magától értődő, hogy az ő munkájukkal kapcsolatban is adatokat gyűjtünk és kielemezzük azokat – emelte ki Honti Gabriella. Kis mértékben nőtt a társulás ismertsége a térségben, 61 %-a a felmérésben résztvevőknek ismeri a TEIT-et és több mint kétharmada hasznosnak tartja a munkáját.Arra a kérdésre, hogy „Szükségesnek tartaná-e, hogy bővebb tájékoztatást kapjon a TEIT tevékenységéről?”, a válaszadók 87 %-a nemmel felelt, amely tovább erősíti azt a megállapítást, hogy a jelenleg is alkalmazott kommunikációs stratégia megfelelő arra, hogy kielégítse a lakosság információ éhségét, így biztosítva a kellő mértékű elfogadottságot.

A kommunikációs vezető szerint olyan eredmények születtek, amelyek a nukleáris szakmában igen jónak, több esetben kiemelkedőnek számítanak. Ennek ellenére úgy gondolja még többet kell fejlődniük, mert mint fogalmazott: „Bár a tökéletességet, a 100%-ot soha nem lehet elérni, de mindig törekedni kell rá!”