Évösszegző interjú Honti Gabriella kommunikációs osztályvezetővel
2022. december 15, csütörtökAz év vége mindig a számadás ideje, Honti Gabriella a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK Kft.) kommunikációs osztályvezető interjú keretein belül értékelte a társaság éves tájékoztató tevékenységét.
Majd a részletekre is kitérünk, de elsőként érdekelne, hogy röviden miként értékeled a 2022-es évet?
Kommunikációs szempontból továbbra is „csonka” évként tekintek rá, hiszen az első hónapokat még beárnyékolta a Covid-19 vírus jelenléte. Számunkra a legfontosabb, hogy aki személyesen szeretne velünk találkozni, annak meg tudjuk adni ezt a lehetőséget. Ezért üzemel a paksi látogatótermünk és a bátaapáti látogatóközpontunk, ezért szervezünk lakossági fórumokat és ez az oka annak, hogy az oktatási intézményekbe is próbálunk minél többször eljutni. Azonban a kollégáink védelme érdekében bevezetett korlátozások teljesen elvágtak bennünket ezektől az interakciós lehetőségektől, ráadásul, mikor a szabályozáson végre lazíthattunk, akkor még mindig ott volt a másik oldal: az embereknek is vissza kellett zökkennie a régi kerékvágásba, félelem nélkül közeledni a közösségek felé.
Mikor érezted úgy, hogy valóban visszaállt minden a régi kerékvárásban?
Március végén, mikor ránéztem a naptárra, akkor láttam, hogy a teljes áprilisunk be volt táblázva. Közel 400 látogatót fogadtunk, a paksi iskolákban tartott előadásaink során eljutottunk néhányszáz diákhoz, 324 pályamunka érkezett a plakátkészítő-pályázatunkra, a látogatóközpontunkba sikeres véradást szerveztünk, a sajtó munkatársai is jártak nálunk forgatni és a negyedéves társulási tájékoztató programjaink is személyesen zajlottak le – hogy csak a legfontosabbakat emeljem ki.
Egyébként valahogy így nézne ki egy teljesen átlagos hónap a Kommunikációs Önálló Osztályon?
Természetesen nálunk is megvannak az intenzívebb és a nyugodtabb időszakok, de a tavasz kifejezetten az egyik legaktívabb. Szóval igen, ilyen lenne egy átlagos április. Persze alkalmazkodnunk kellett az új szituációkhoz a vírus jelenléte alatt, a személyes tájékoztatási lehetőségek helyett alternatívákat kellett kidolgoznunk. Így például a 2022-es év eredményeként tudok beszámolni arról is, hogy honlapunkra interaktív felületet fejlesztettünk, amelyen keresztül online játékok, közvéleménykutatások, versenyek is lebonyolíthatók. Nagy terveink vannak ezzel kapcsolatban a jövőben.
A közösségi médiában is megjelentetek.
Valóban, ha hiszed, ha nem, pont ma egy éves az első bejegyzésünk a Facebookon (november 5. – a szerk.), így valójában már 2021-ben elindítottuk az oldalunkat, de az érdemi munka az idei évben kezdődött. Alapvetően azért ez nem egy nagy szenzáció, hiszen ma már az a furcsa, ha valaki nem használja a közösségi médiát, de mi most láttuk elérkezettnek az időt. Azt azért éreznie kell mindenkinek, hogy a radioaktívhulladék-kezelés nem egy olyan téma, amelynek óriási reklámra van szüksége. Ez nem egy választható szolgáltatás, nem egy ajánlat a sok közül, amelyet rá szeretnénk erőltetni az emberekre és ehhez minden eszközt megragadunk. A radioaktív hulladékot közvetve minden ember termeli: mindnyájan használjuk az elektromosságot, amelyet nagy részarányban nukleáris energiatermelés során nyerünk, szinte mindenki átesik képalkotó diagnosztikán, sajnos a sugárterápiát is nagyon sokan ismerik, de még nagyon sokáig lehetne sorolni az egyéb alkalmazásokat. Ezen folyamatok közben radioaktív hulladék keletkezik, amelyet megfelelően kell eltárolni. Ezt a munkát meg kell csinálni, nincs más lehetőség, ez a legnagyobb természetvédelmi feladat minden ország számára.
Tehát nem konkrét reklám célzattal indítottátok el a Facebook oldalatokat és a tevékenységeteknek sem az a lényege, hogy reklámozzátok magatokat.
Ha a tevékenységünk lényegét kell kiemelni, akkor azt tudom mondani, hogy minden információt közérthetően elérhetővé szeretnénk tenni az érdeklődők számára. És azt be kellett látnunk, hogy a közösségi média elsődleges információszerzési-felület lett. Nem tartom elég alaposnak, nem helyettesítheti azt, amikor a kollégáinkkal eltölt valaki 2-3 órahosszát a Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolóban, de alkalmazkodnunk kell a felhasználói szokásokhoz. Az üzenetünk az átláthatóság biztosításával pedig egyértelmű: nincs mit takargatnunk, a munkatársaink profik, jó kezekben van a feladat, hagyjatok minket nyugodtan dolgozni, cserébe nyugodtan aludhattok!
Említetted a Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolót. Többször is látogatható volt az évben.
Igen, és most nem a Látogatóközpontunkra gondolok, amely egész évben látogatható, hanem a föld alatti kamrákat is megtekinthették az érdeklődő laikusok. Sajnos nem tudunk nagy tömeget mozgatni a felszín alatt, csoportonként 20 fő szállhat alá a tárolóba és egy túrára 2 órát számolni kell. Elsőként májusban, a hagyományos Nyílt és gyermeknapunkon indítottunk 3 csoportot – nem mellékesen a látogatásokkal párhuzamosan néhányszáz gyermek is megjelent a nekik szóló társrendezvényen. A Kulturális Örökség Napjai rendezvénysorozaton is már hagyományosan részt veszünk és ilyenkor is megnyitjuk a kapukat a 250 méter mélyen kialakított kamrákhoz, amelyekhez így szeptemberben két csoport juthatott le. Illetve csatlakoztunk idén az Erőművek Éjszakájához, amelynek keretében szintén két csoportot indítottunk – ez utóbbi rendezvényre, ha jövőre is meghívást kapunk, akkor a tervek szerint megduplázzuk a csoportok számát. Összegezve 140 főnek tudtuk megmutatni, hogy pontosan hogyan és hova kerül a Paksi Atomerőmű radioaktív hulladéka.
A társulásokról még kevés szó esett, pedig fontos láncszemet jelentenek a kommunikációs gépezetben.
Így van, kiemelt szerepük van, hiszen nem csak közvetlenül, hanem 4 információs és ellenőrzési célú önkormányzati társulással közreműködve közvetett módon is tájékoztatjuk a tevékenységünkkel érintett lakosságot az aktualitásokról. Az együttműködés lényege, hogy az RHK Kft. biztosítja az információt a társulásoknak, akik továbbítják azt a lakosság felé. A Társulásokba azok a települések tartoznak bele, akiket érint a munkánk, a településeket pedig a polgármesterek képviselik.
A gyakorlatban milyen módon valósul meg a társulásokkal a kommunikációs folyamat, például 2022-ben?
Negyedévenként mind a 4 társulással, külön-külön személyesen találkozót szervezünk és beszámolunk a polgármestereknek az aktualitásokról, megteremtjük a lehetőséget a személyes párbeszédre. Tehát idén összesen 16 ilyen típusú eseményt bonyolítottunk le. Természetesen nem csak ilyen hivatalos formában lehet elérni bennünket, összességében napi szinten kapcsolatban vagyunk, akár e-mailben, akár telefonon, vagy ha igény van rá, személyesen is. A társulások a megszerzett információkat a honlapjukon és a térségi újságjukban is feltüntetik, ez utóbbiba szakmai cikket is szoktunk biztosítani, idén összesen 24 lapszámnál működtünk közre. Minden Társulásnak van egy nagy éves tájékoztató rendezvénye, ezek is lezajlottak, mindegyiken személyesen jelen voltunk, hol előadással, hol kiállítás formájában. Rendezvényenként 100-200 embert tudtunk így elérni. A gyermekekről sem feledkeztünk meg, szintén a társulásokkal együttműködve 5 alkalommal bonyolítottunk le tanulmányi versenyt vagy játékos vetélkedőt – ezeken néhányszáz gyermek vett részt 2022-ben.
Mi maradt ki a felsorolásból? Várható-e még valami az évben?
Természetesen sok „apróság” van: mi is üzemeltetjük honlapunkat, folyamatosan kiadjuk Elektronikus Hírlevelünket – ez utóbbira fel is lehet iratkozni a honlapunkon és az előző lapszámok is megtalálhatók a dokumentumok menüpont alatt. Folyamatosan frissítjük – szintén a honlapon – az átlag dózisteljesítmény adatokat a telephelyeink környezetében. Hatalmas munkát végeztünk el még 2021-ben, elkészült egy 380 oldalas tanulmány, amely a társadalmi-gazdasági hatásokat vizsgálja a nyugat-mecseki kutatási területünk környezetében, ennek utómunkáiként idén még egy 50 oldalas kivonatot és egy infografikus brossúrát is készítettünk, e két utóbbi szintén felkerül hamarosan a honlapunkra. Készül egy közérthető rajzfilmsorozatunk is a radioaktivitás és az izotópfelhasználást témakörében – elsősorban a felsős diákok számára, de ez a munka még idén nem fejeződik be. Illetve részt vettünk még néhány hagyományos rendezvényen, pl. az Atomenergiáról Mindenkinek programsorozaton, amelyet az Országos Atomenergia Hivatal szervez – mindig más helyszínen – és a nukleáris szakma minden szegmensének képviselője részt vesz rajta előadásokkal, kiállításokkal. Valamint pályaorientációs napon is jártunk az ESZI-ben, ahol a már jövőjüket tervező diákoknak mutattuk be munkánkat. Biztosan sok mindent kifelejtettem, de ha valaki nem szeretne lemaradni az aktualitásokról akkor a Facebookon megtalál bennünket Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. néven.