Tovább a fő tartalomra

Beszámoló a KKÁT 2022. évi üzemeltetéséről

2022. december 09, péntek

A betárolások gond nélkül valósultak meg a Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójába (KKÁT), valamint a tervezett karbantartások és a komplex próbák végrehajtása is a terveknek megfelelően alakult.

Az átmeneti tárolást szolgáló létesítményben minden egyes elhasznált üzemanyag-kazettát egy tárolócsőbe helyeznek el az átrakógép segítségével. A 3,2 méter hosszú, 220 kg tömegű, hatszög keresztmetszetű „rudak” 4 kampányban érkeztek a paksi atomerőműből a telephelyre. – A tárolásban az atomerőműhöz igazodunk – kezdte beszámolóját Bara László telephelyvezető. – A 3. blokkról március-áprilisban 90 db, a 2. blokkról április-májusban 120 db, az 1. blokkról május-júniusban 90 db, míg a 4. blokkról decemberben 60 db kazettát szállítottunk be a KKÁT-ba – részletezte az ütemezést a szakember. Beszámolójából az is kiderült, hogy a 4. blokk kiégett fűtőelemeinek betárolása eredetileg októberben zajlott volna, de a PA Zrt. nem ütemezett munkái miatt végül decemberre módosították az időpontot. Az évben tehát 360 db kiégett kazetta került a telephelyre, összesen már 10 567 db „pihen” a tárolócsöveket körülölelő, kb. 2 méter vastag falú vasbetonkamrák biztonságában.

Az előre betervezett éves karbantartásokat és az inaktív komplex próbák végrehajtását ütemezetten megvalósítottuk – folytatta Bara László. Mindemellett az egyéb elvégzett munkákra is kitért, mint a beszállítókocsi csapágy cseréje, sugárzásálló kamera szerelése, konténer töltő tartály átalakítása, átrakógép primer és szekunder szűrőinek cseréje, a kesztyűs manipulátor gyártóművi próbája és helyszíni üzembe helyezése, elasztomer tömítések vizsgálata, korróziós mintaszelvények kiemelése és vizsgálata, valamint az öregedéskezelés terjedelmébe tartozó építészeti felülvizsgálat végrehajtása és az észlelt eltérések javítása.

A KKÁT beruházási munkáihoz szorosan kapcsolódó feladat volt a 24. és 25. számú kamra későbbi összenyitásához szükséges ideiglenes végfal építése. A tároló egy moduláris építmény, amely azt jelenti, hogy az igényekhez igazodva újabb és újabb modul építhető, amelyeket – amint elkészülnek – egybenyitnak az üzemelő létesítménnyel. Jelenleg a 25-28. számú kamrákat magában foglaló modul létesítése folyik, amelyet feladat befejezése után az épületrészt egybenyitják a jelenleg már üzemelő 21-24. számú kamrákat felölelő modullal.

Az elkövetkező évek feladata lesz egy tárolón belüli áttárolási folyamat is, amelyre azért van szükség, hogy a maximálisan kihasználható helyeket feltölthessék kiégett fűtőelemmel. – Az első kiégett fűtőelemek 1997-től kerültek a létesítménybe, ezek hőtermelése jelentősen csökkent az elmúlt negyed évszázadban. Ezért ezeket az üzemanyag-rudakat áttároljuk az újonnan kialakított modulokba, ahol lehetőség van közelebb elhelyezni egymáshoz őket, így ugyanakkora helyen több kazetta fér el. Az atomerőműből frissen érkező kiégett fűtőelemek pedig a legelső modulokba kerülnek, ahol a tárolócsövek távolabb helyezkednek el egymástól, így a nagyobb termelődő hő nem jelent problémát. Ezzel a megoldással helyet spórolunk, így költséget csökkentünk – emelte ki a telephely vezetője. Ezekhez az áttárolásokhoz úgynevezett elasztomer tömítések – a tárolócsövek tömítésére szolgál – gyártására van szükség, amelyek előkészítése folyamatban van.

Bara László végül a 2021-es esztendőre is visszautalt, hiszen ekkor kezdődtek a létesítmény monitoring tér vizsgálatai, amelyek az esetleges szivárgások ellenőrzésére szolgálnak. Az elvégzett munkaprogramok értékelő jelentését elkészítették, a tapasztalatok alapján több javító intézkedést határoztak meg, amelyek végrehajtását megkezdték. – Folyamatban van a dokumentációk, utasítások felülvizsgálata, javítása. Engedélyeztettük az áttárolás nélküli tömítéscsere demonstrációs programját. Automatizált nitrogéntöltő kocsit és csavarhúzó gépet tervezünk. Folyamatban van a távadók cseréje. A távadók kizárhatóságára vonatkozó tervek elkészültek, és elindítottuk az átalakítási engedélyeztetést is – sorolta a szakember.

A telephely biztonságos működését az ellenőrző hatóság és nemzetközi szervezetek is garantálják: az éves Biztosítéki ellenőrzések, valamint az éves leltárellenőrzés sikeresen lezajlottak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség, az Euratom és az Országos Atomenergia Hivatal jelenlétében.