Tovább a fő tartalomra

Prometheus-díjat kapott az RHK Kft. kutatási főmérnöke

2023. december 19, kedd

Az energiaügyi miniszter által adományozható elismerésekről szóló 6/2023. (V. 3.) EM rendelet alapján, 2023. október 23-a alkalmából Tungli Gyula, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK Kft.) kutatási főmérnöke Prometheus-díjban részesült. A szakmai jutalom a villamosenergia-, a gáz- és olajipar, a bányászat, az atomenergia, a hőszolgáltatás biztonsága, szabályozása, fejlesztése, valamint üzemeltetése érdekében végzett kimagasló tevékenységért, továbbá életmű elismeréséért jár.

Tungli Gyula a radioaktív hulladékok elhelyezésének kérdéskörével 1995-től kezdett foglalkozni, amikor a Golder Associates Magyarország Kft. munkatársaként Németországban, a Morslebennél tervezett geológiai tároló mélyfúrásos kutatási programjába kapcsolódott be. Már a kezdetektől aktív részvevője és alakítója volt a hazai atomerőművi eredetű kis és közepes aktivitású hulladékok tárolójának telephelykiválasztására indított Nemzeti Célprojektnek, a földtani kutatási munkák szervezésének és terepi irányításának. E kiterjedt földtani kutatási program eredményeként 1996-ban esett a választás a Mórágyi Gránit Formációra Bátaapáti térségében. A telephely kutatását, a tároló tervezését és engedélyezését integráló Bátatom Kft.-t 2002–2004 között vezette. A megfelelő telephely kiválasztását igazolja, hogy – az összes szükséges engedély megszerzését követően – 2008-ban megkezdhette működését a bátaapáti Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló.

Később, 2008–2011 között a felszín alatti tárolóterek és technológiai rendszerek építését, kialakítását ellenőrző Bátkontroll Kft. tevékenységét irányította. Holisztikus szemléletmódját mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a műszaki, tudományos szempontok mellett mindig is nagy hangsúlyt fektetett a tevékenység szervezeti kereteinek megteremtésére, és a társadalmi elfogadás szempontjaira is.

Az RHK Kft. Stratégiai és Műszaki Igazgatóság kutatási főmérnökeként 2011-től tevékenykedik. Kiemelkedő szerepe van abban, hogy több évnyi előkészület után 2013-tól folytatódhatott a nagy aktivitású és hosszú élettartamú radioaktív hulladékokat befogadó mélységi geológiai tároló telephelyének vizsgálata. Az irányításával készültek azok a telephelykutatási tervek, amelyek hosszú évekre határozták meg a Nyugat-Mecsekben folyó földtudományi kutatások súlyponti területeit, majd projektvezetőként 2020-ig szervezte és irányította ezeket a munkákat.

Hosszú évekig képviselte Magyarországot az agyagos típusú befogadó kőzetek vizsgálatát az OECD NEA keretében nemzetközi szinten összehangoló, ún. Clay Club-ban. Mind a mai napig igyekszik a nemzetközi előrehaladást, fejlesztéseket követni és ezáltal a hazai projektekbe átültetni a jó gyakorlatokat.

Több évtizedes pályafutásával mértékadó hatást gyakorolt a hazai radioaktívhulladék-kezelési program sikeres előrehaladására.