Tovább a fő tartalomra

A radioaktívhulladék-kezelés volt a téma az energetikai kerekasztal rendezvényen

2023. március 02, csütörtök

A Paksi Energetikai Kerekasztal fennállásának 10 évfordulóját ünnepli 2023-ban. Az eddigi gyakorlathoz igazodva, havonta tart rendezvényt nukleáris, technikai és gazdaság-politikai témakörben. Az idei évben először, január 24-én este ültek össze a szakemberek.

A Tolna megyei Mérnöki Kamara, az Energetikai Szakcsoport és a Magyar Elektronikai Egyesület Paks közös szakmai rendezvényén, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK Kft.) stratégiai és műszaki igazgatója prezentációját hallgathatták meg az érdeklődők. Nős Bálint előadásában beszámolt a szakmai közönségnek a közelmúltbéli nagy áttörésekről a radioaktív hulladékok kezelése tekintetében, magyar és nemzetközi szinten egyaránt.

Először a hazai kontextust mutatta be, és azokat a fejlesztéseket, amelyeket a radioaktív hulladékok, valamint a kiégett üzemanyag kezelése területén ért el a cég.

Elmondta, hogy a bátaapáti Nemzeti Radioaktívhulladék-tárolóban 537 konténer elhelyezése történt meg ezidáig, az ideiglenes tárolóban valamivel több, mint 1700 hordót tárolnak. E telephelyükön az első tárolókamra megtelt. „Társaságunk az atomerőművel közös céljául tűzte ki a hulladékelhelyezési-koncepció fejlesztését, amelyet a második kamrától alkalmazunk. A munka első lépése az új hulladékcsomag kialakításának koncepcionális megtervezése volt. Az ötlet alapja, hogy minél több radioaktív hulladék kerüljön egy csomagba úgy, hogy az illeszkedjen a végső elhelyezési megoldáshoz. A vasbeton konténereket leváltottuk vékony falú merevített acélkonténerekre. Ezekbe, még az atomerőmű területén 4 db 200 l-es szilárd radioaktív hulladékot tartalmazó hordót helyeznek és a közöttük fennmaradt üres teret már folyékony radioaktív hulladékból készített cementpéppel töltik ki, a jobb helykihasználás érdekében. Ezt nevezzük kompakt hulladékcsomagnak (KHCS). Természetesen a vasbeton konténer nyújtotta, hosszú távú védelemről sem feledkeztek meg szakembereink, a második kamrába egyetlen, nagy vasbeton medencét építettünk és ebbe kerülnek az új hulladékcsomagok. A vasbeton fedlappal lezárt medence tetejére hulladékkal teli hordókat helyezünk, valamint a KHCS-k közötti teret inaktív betonnal (réskitöltéssel) kell kiönteni annak érdekében, hogy a KHCS-k korrózió elleni védelmét biztosítsuk. A medence feletti térben a hordók és a vágatfal közötti teret betonnal tömedékeljük. Az innováció eredményeképpen a második kamrának már a 39%-át tölti ki hulladék (3190 m3 radioaktív hulladék helyezhető el)” – mutatott rá az igazgató. Kiemelte, hogy ezen innováció bevezetése nemzetgazdasági szinten is jelentős, kb. 40 milliárd forint (2021. évi bázisáron) megtakarítást eredményez, ami tartósan segíti a Paksi Atomerőműben megtermelt villamos energia önköltségi árának alacsony szinten tartását.

A Kiégett Kazetták Átmeneti Tárolójában nemrégiben lépték át a tízezres határt, ami az elhasznált üzemanyag kazetták számát illeti. Fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy az atomerőmű igényeit folyamatosan figyelve és figyelembe véve bővítik létesítményeiket. Nős Bálint beszélt az ebben a tárolóban is véghez vitt újításról, melynek segítségével az új kilenc kamra már – az eddigi 527 db helyett – 703 db kiégett kazetta tárolását teszi lehetővé. Mivel a kamrák térfogata változatlan, ezért a tárolócsövek közelebb kerülnek egymáshoz. A fejlesztés jelentős megtakarítást eredményez, melynek következtében a létesítés költsége nagyságrendileg 4,5 milliárd Ft-tal (2021. évi bázisáron) fog csökkenni.

Végezetül ismertette azokat a mérföldköveket, amelyeket több európai ország is elért az elmúlt időszakban, döntően a nagy aktivitású hulladékok elhelyezése és a mélységi geológiai tárolók megvalósítása terén. A kiégett fűtőelemekkel kapcsolatban az igazgató rámutatott arra, hogy az RHK Kft. ezeket átmenetileg tárolja, mindeközben a Nyugat-Mecsekben kutatásokat végeznek egy lehetséges mélységi geológiai tároló telephelykiválasztása okán, abszolút a nemzetközi jó gyakorlatokat követve ezzel. Finnország élenjáró e tekintetben, ahol már benyújtották az üzemeltetési engedély kérelmet is egy ilyen tárolóra, de követendő példaként említette Svédországot, Franciaországot és Svájcot is.

„Jövőnk biztonsága, a jelen felelőssége!” – szól az RHK Kft. jelmondata. Így, valamint látva a törekvéseket, bizonyosak lehetünk abban, hogy a cég az új elhelyezési koncepciók megvalósításával, a korábbiakkal azonos biztonsági színvonalon, de jóval költséghatékonyabban és a környezetre is kedvezőbb módon, ugyanakkor a jogszabályi követelményeknek és a hatósági előírásoknak megfelelően továbbra is biztosítja a radioaktív hulladékok fogadását és végleges tárolását.