Kínában megkezdődött a föld alatti kutatólaboratórium kialakítása
2023. március 02, csütörtökEgy hatalmas alagút fúró gép kezdte meg a kínai Beishan Földalatti Kutató Laboratórium lejtősaknájának fúrását 2022. november 18-án a Góbi sivatagban
A gép, mely a Beishan No. 1. nevet kapta 100 méter hosszú és átmérője alig több mint hét méter. Működés közben 200 méteres vízszintes fordulási sugár és 380 méteres függőleges ívsugár elérésére képes.
A Beishan Kutató Laboratórium helyszínét 2021. júniusában nagyszabású ceremónia keretében adták át. A laboratórium egyike volt annak a 100 nagyszabású tudományos építési projektnek, amelyek szerepeltek Kína 13. Ötéves Tervében. A terveket 2019-ben hagyta jóvá a Kínai Atomenergia Hivatal.
A kutatólaboratórium 560 méter mélyen, gránit kőzetben kerül kialakításra és arra hivatott, hogy a kőzet és a terület alkalmasságát vizsgálja a nagy aktivitású radioaktív hulladékok hosszú távú mélységi-geológiai tárolása érdekében.
A tervek szerint a laboratórium egy spirál alakú lejtősaknából, három függőleges aknából és több vízszintesen elhelyezkedő tároló kamrából áll majd.
A világon először itt dolgoznak olyan fúrógéppel, mely állandó kis fordulaton, teljes felületében kemény kőzetbe képes a nagy lejtésű spirális lejtősakna kialakítására, ezáltal biztosítva egy olyan építési technológiát, melynek eredményeként egy nemzetközileg fejlett és világszínvonalú földalatti laboratórium készülhet el.
A laboratórium felszíni létesítményei 247 hektárnyi területen lesznek kialakítva, amelyből 2,39 hektárt fednek le. A földalatti komplexum teljes szerkezeti térfogata 514.200 köbméter; mely 13,4 kilométernyi alagutat foglal magában.
A laboratórium megépítésének becsült összköltsége 377 millió dollár, építése 7 évig tart majd, tervezett működési ideje pedig 50 év. Amennyiben a kutatás sikerrel zárul és a helyszínt alkalmasnak találják; a laboratórium mellett egy mélységi-geológiai tároló kerül kialakításra 2050-ig, a nagy aktivitású radioaktív hulladékok végső elhelyezésére.
Forrás: WNN