Tovább a fő tartalomra

Hogyan használják az ionizáló sugárzás egyetemes szimbólumait világszerte?

2024. január 12, péntek

Az ionizáló sugárzás szimbólumát, amely három ívelt pengét tartalmaz, amelyek egy középpontból indulnak, 1946 óta használják arra, hogy figyelmeztessék az embereket a radioaktív anyagok jelenlétére. Azóta a megkülönböztető jelölés nemzetközileg elismert szimbólummá vált.

A szimbólum megtalálható mindenhol, ahol ionizáló sugárzás vagy radioaktív források vannak jelen, beleértve a tárgyakat, berendezéseket, helyiségeket vagy járműveket. Célja, hogy figyelmeztessen a sugárterhelés kockázatára.


A hármas közepén lévő kör egy atomot képvisel, a pengék pedig az abból származó ionizáló sugárzás három gyakori típusát szimbolizálják - alfa, béta és gamma.

A szimbólumot a Kaliforniai Egyetem Sugárzási Laboratóriumában, Berkeley-ben tervezték meg. A kezdeti színpaletta kék alapon magenta színű volt, de ezt megváltoztatták, miután a szakértők megfigyelték, hogy az emberek nem társítják a kék színt a veszéllyel. A tudósok azt találták, hogy a sárga az a szín amire a leginkább felfigyelnek az emberek. Az 1950-es évek elején a szimbólum különböző módozatait fejlesztették ki, például egyenes vagy hullámos nyilak hozzáadásával a pengék között vagy azok belsejében.

Az 1950-es évek végére azonban az Amerikai Nemzeti Szabványügyi Intézet (ANSI) kodifikálta a hivatalos változatot: a sárga-magentát, amelyet még ma is használnak az Amerikai Egyesült Államokban. Más országokban a fekete-sárga szimbólum lett a legelterjedtebb színkombináció.


2011-ben a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) regisztrálta a szimbólumot, hogy nemzetközileg elismerjék annak jelölésként, hogy "Figyelem! Radioaktív anyag vagy ionizáló sugárzás".

A megértés növelése – a kiegészítő szimbólum


A szimbólumot eredetileg azért hozták létre, hogy megjelöljék az ellenőrzött környezetben, például laboratóriumokban használt radioaktív anyagokat, ahol az anyaghoz hozzáférő emberek már ismerik annak jelentését. Az évek során azonban egyre elterjedtebbé vált a radioaktív anyagok használata az orvostudományban, a mezőgazdaságban és az iparban is.

Következésképpen radioaktív anyagok vagy sugárzáskibocsátó eszközök már nemcsak kutatólaboratóriumokban és atomerőművekben találhatók meg, hanem kórházakban, valamint ipari berendezésekben, például a repülőtereken használt röntgensugaras biztonsági berendezésekben is.

Mivel azonban sokan még mindig nem ismerték a szimbólum jelentését – ezáltal veszélyeztették magukat és másokat – a nukleáris biztonság és védelem javítása érdekében 2007-ben a NAÜ és a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) közösen bevezetett egy kiegészítő szimbólumot, amelyet általánosan úgy értelmeznek, hogy "Veszély – Fuss el – Ne érintsd meg!".

Annak meghatározása érdekében, hogy melyik szimbólum közvetítené jobban a sugárkockázatot a nyilvánosság számára, a NAÜ felmérést végzett a világ különböző részeinek 11 országára kiterjedően. Az eredmény a "kiegészítő szimbólum" lett; egy piros háromszög, amely sugárzási hullámokat, koponyát és futó emberi alakot ábrázol.


Ezt a jelzést a már elterjedt ionizáló sugárzás szimbólumának kiegészítéseként kezdték el használni, azzal a szándékkal, hogy tovább csökkentse az ionizáló sugárzásnak való véletlen kitettség lehetőségét. Főként olyan nagy aktivitású radioaktív sugárforrások esetében, mint amilyeneket a NAÜ 1., 2. és 3. kategóriájában azonosítottak, és amelyeknek való kitettség halált vagy súlyos személyi sérülést okozhat.

A NAÜ egyúttal azt is javasolta, hogy a szimbólumot ne helyezzék el a szállítandó csomagok, teherszállító konténerek, szállítóeszközök vagy épületek bejáratainak külső felületein, hanem inkább a radioaktív forrásokon, sugárzási védőpajzsokon vagy az eszközök fedele alatt tűntessék fel. Így a szimbólum normál használat közben valójában nem látható, de láthatóvá válik a lezárt radioaktív forrás szétszerelésének megkísérlése előtt, utolsó figyelmeztetésként az ionizáló sugárzásnak való kitettség megelőzésére. A jelzés célja, hogy másodlagos figyelmeztető riasztásként működjön arra az esetre, ha a külső, általánosan használt három pengés szimbólum nem lenne elegendő.

Forrás: www.iaea.org