Tovább a fő tartalomra

Új vezető a kutatás élén

2024. december 16, hétfõ

A Radioaktív Hulladékokat Kezelő Kft. (RHK Kft.) Nyugat-Mecsekben zajló kutatása hosszadalmas és generációkon átívelő feladat. Mi sem mutatja ezt jobban, mint az, hogy a programban dolgozó szakemberek olykor életpályájuk legnagyobb részét töltik a társaságnál, idővel pedig átadják a stafétát a fiatalabbaknak. Dr. Halász Amadéval beszélgettünk, aki 2024. november 1-től irányítja a projektet osztályvezetőként.

Hogy kapcsolódtál be a kutatási programba?

Pécsen végeztem geográfusként, majd Szegeden geológusként, a doktori disszertációmat pedig a Bodai Agyagkő Formációról írtam 2011-ben. 2022-ig dolgoztam a Pécsi Tudományegyetemen adjunktusként, majd még ugyanebben az évben kerültem az RHK Kft.-hez, hogy segítsem a földtani kutatások kivitelezését. Külsősként már korábban is közreműködtem a BAF kutatás munkájában és részt vettem a bátaapáti projekt vágathajtási folyamataiban 2005 és 2011 között.

A kutatási munka rendkívül bonyolultnak tűnik külső szemmel. Volt mentorod, aki segítette a munkádat, amikor a céghez kerültél?

A földtannal és kutatástervezéssel kapcsolatos tudásomat még a céghez kerülésem előtt alapoztam meg Konrád Gyula geológus segítségével a 2000-es évek elején. Később, amikor már az RHK Kft.-nél kezdtem dolgozni, Molnár Péter korábbi kutatási osztályvezetőre tudtam támaszkodni, aki 10 évig tartotta össze a csapatunkat, így sokat tanulhattam tőle.

Miből tevődik össze a kutatási osztály munkája?

A nyugat-mecseki kutatás a nagy aktivitású radioaktív hulladékok, valamint a kiégett fűtőelemek tárolására alkalmas mélygeológiai tároló helyszínkiválasztására fókuszál. Emellett elkezdtünk dolgozni egy másik projekten is, a nagyon kis aktivitású radioaktív hulladékok tárolását célzó módszertani kutatás keretein belül. Összesen 12-en dolgozunk az osztályon, és három nagyobb szakterülettel foglalkozunk jelenleg. A biztonsági értékelés és koncepcionális tervezés folyamán a kollégák célja a biztonság demonstrálása és a radioaktívhulladék-tároló létesítmények engedélyezésének alapjának a megteremtése, valamint, hogy segítsék és irányítsák a telephelyválasztással, tervezéssel és üzemeltetéssel kapcsolatos döntéseket. A monitoring tevékenységben többek között környezeti alapállapot felmérést, a vízföldtani jellemzőket vizsgáljuk. A kutatástervezés és kivitelezés során pedig a szükséges engedélyektől a konkrét megvalósulásig és értékelésig végezzük a munkafolyamatokat.

Könnyen beilleszkedtél új vezetőként?

Mivel régóta dolgozom már az osztályon, jól ismerjük egymást a kollégákkal, ezért talán nem volt olyan nehéz ezt a változást megélnünk. Más a vezetői stílusom, bizonyos szempontól másra helyezem a fókuszt, ehhez nyilván szükségem van a csapat alkalmazkodására, de bízom benne, hogy jól fogunk együtt működni és támogatni fognak a közös munka során.

Hol tart jelenleg a nagy aktivitású program?

Jelenleg két földtani kutatási engedéllyel rendelkezünk. Az egyik engedély szerint a hegység déli előterében, mintegy 73 km2 kiterjedésű területen belül 11 szelvény mentén, összesen 54 km hosszban sekélyszeizmikus méréseket folytatunk. A mérések Bakonya, Bicsérd, Boda, Bükkösd, Cserdi, Csonkamindszent, Dinnyeberki, Helesfa és Szentlőrinc település közigazgatási területét érintik. A munkát szeptemberben Bicsérd és Bakonya között megkezdtük, és várhatóan 2025 január végéig tartanak. A másik földtani kutatási engedély szerint Cserdi településtől északra végzünk geofizikai méréseket a tervezett B-4 kutatóárok pontos helyének kijelölésére. A bozótos erdőterületen a munkát csak lombmentes időszakban lehet végezni, ezért a mérés a téli időszakban indul 2025 januárjában és várhatóan tavasszal ér véget.

Mi motivál és mik a céljaid a munkád során?

Szeretném, hogy a kutatási program, amivel már 20 éve foglalkozom, folyamatosan és tervezetten haladni tudjon. De ez nem csak számomra fontos, hiszen a mélygeológiai tároló megépülése társadalmi érdek. A társadalmi elfogadás, támogatás fenntartása és a szakemberek tudásának megőrzése miatt is kiemelt jelentőségű a programunk. A kutatásunk célja, hogy a legnagyobb bizonyossággal tudjuk igazolni, hogy a Bodai Agyagkő Formáció alkalmas a tároló befogadására vagy sem. Ha a programunk megfelelő ütemben tud haladni, akkor nem hagyjuk ezeknek a döntéseknek a terhét a jövő generációjára.

Mivel foglalkozol a hétköznapokban?

Leginkább a családommal. Nálunk a sport a legerősebb kapocs. Ebben szerencsére jó az összhang a párommal és a két fiammal is. De gyakran megyünk kirándulni is. Nagyon szeretek a természetben lenni, ezt erősíti a szakmám is.